Система формування персика

Дерева персика в наших кліматичних умовах виростають до 4 м. Молоді гілки гладенькі без опушення, зеленого або зеленочервоного забарвлення. Характерною особливістю виду  є закладання квіткових бруньок на однорічному прирості. Це потрійні змішані бруньки: дві бічних- квіткових, а центральна – листкова. Квіткові і листкові бруньки персика та нектарина завжди більше або менше опушені.

Зараз йде тенденція до зростання вартості землі, а отже виникає  потреба інтенсифікації садівництва, отже переваги веретеноподібної крони очевидні. Економічні розрахунки підтверджують, що набагато вигідніше вирощувати більшу кількість дерев на одиниці площі, з швидким вступанням в плодоношення. Затрати швидко окуповуються і сади приносять прибуток протягом досить тривалого часу.

Одним з напрямів інтенсифікації садівництва є збільшення кількості дерев на одиниці площі. Сучасні персикові сади висаджують  по схемі 4Х1,5- 2 м., тобто 1670- 1250 дерев.

При такому загущенні обовязковим є ведення дерев у формі веретена. Веретеноподібна крона передбачає наявність провідника на якому формують 8-10 напівскелетних гілок. Вони повинні розташовуватись по спіралі, щоб не затіняли одна одну. На них дуже швидко наростають змшані погони, що веде до плодоношення вже в наступному після посадки року. Це очевидна перевага веретеноподібної крони. При старанних літніх операціях  ніколи не спостерігається загущення крони і погіршення якості плодів. Але загущені посадки необовязково ведуть до збільшення врожайності. Якщо посадити 1200- 2000 дерев на 1 га. і забути про обрізування – це приведе до плачевних результатів. Плодоношення перйде на периферію. Загущені гілки починають відсихати і в кінцевому результаті дерево повільно гине. При загущенні до 2000-2500 дерев – крона повинна буи колоновидною. При  такому загущенні, якщо не проводити ретельну  обрізку, з освітленням центральної частини провідника, вже на 5-6 рік можна залишитись без урожаю.

Треба звернути увагу , що при використанні веретеновидної  чи колоновидної крони, агротехніка повинна бути на найвищому рівні. Потрібно розробити грунтовну систему  захисту  від шкідників та хвороб і ретельно їх дотримуватись.

Професор С. Сансовіні в доповіді на 15 конгресі  по персику, який відбувся в 1980 році у Вероні, підкреслив, що загущені посадки можливі , а особливо у районах з більш холодним кліматом, де низькі температури не дають розвиватися великій кількості передчасним пагонам. Я думаю, що умови Західної України є дуже сприятливими для ведення культури персика у формі веретена.

На щорічно обрізуваних деревах підтримується рівновага приросту. Немає ні надмірно сильних пагонів ні сильно ослаблених. Пропуск хоча б одного року обрізки веде до знищення цієї рівноваги і в наступні роки практично неможливо відновити цю рівновагу.

Дерева персика та нектарина дуже добре реагують на обрізку. Для того щоб одержати відповідну кіькість потужних однорічних приростів потрібно проводити щорічну сильну обрізку. Проводити цю операцію  необхідно  у фазу рожевого бутона, або в крайньому випадку зразу після закінчення цвітіння. Метою обрізки є балансування між приростами і плодоношенням, а також формуваннняі дотримання заданої форми крони. Під час цвітіння можна повністю оціити стан бруньок, що перезимували і зробити відповідний прогноз на майбутній урожай. Зрозуміло, що обрізування можна проводити і раніше, як тільки мине загроза повернення силиних морозів, але тоді дуже важко оцінити стан сплячих  бруньок і при більш сильному обрізуванні можна залишитися з мінімальним врожаєм. Якщо можливі приморозки перед обрізкою, то доцільніше затримати її, але не більше ніж на 2 тижні після цвітіння. Надлишок минулорічних пагонів, а особливо ослаблених вирізаємо або повністю, або скорочуємо на 1-2 бруньки. Пагони з добре розвинутими квітковими бруньками, що розміщуються блище до основи гілки чи провідника скорочуються на 5-8 бруньок, а добре розвинуті пагони довжиною 60-70 см. залишаємо без вкорочення.

Формування так званої провідникової або веретеновидної  крони є дуже простим і займає 2 роки. Однорічний саджанець персика добре кронується і формує до 20-25 і більше добре розвинутих бічних гілок, які дуже часто закладають квіткові бруньки. Якщо такий саджанець залишити без обрізування, то з нього найчастіше не вийде повноцінного дерева, через невідповідність крони і пошкодженої кореневої системи. Після посадки  молодого саджанця необхідно видалити зламані, ослаблені гілки і залишити не більше 6-8, які необхідно вкоротити на 1/3- ¼ довжини. Нижня гілка повинна бути на висоті 60-70 см. від землі, а провідник вкорочують на висоті 90 -110 см. Гілки близькі до провідника або видаляють повністю, або вкорочують на 1-2 бруньки.

Весною наступного року на дереві є надто багато пагонів. Особливо у верхній частині крони. Конкуренти необхідно безжально видалити, також  потрібно видалити всі дуже силні пагони і ті, що загущують крону.

На 4-5 рік після посадки дерева добре плодоносять, крона повністю сформована. Обрізування спрямовують на виправлення допущених помилок, або продовження гілок в необхідному напямі і обмеження росту провідника  на заданій висоті. На скелетних, напівскелетних гілках і провіднику добре розвинуті змішані пагони залишають на відстані 20-30 см. і вкорочують на 10-12 бруньок. Всі пагони, що розміщуються між ними, або видаляють повністю або вкорочують на 1-2  бруньки заміщення. Із цих бруньок на наступний рік найчастіше, але не завжди розвиваються пагони заміщення.

Дуже важливими прийомами формування веретеновидної крони є літня обрізка, але це питання окремої статті.

Замовити дзвінок
+
Чекаю дзвінка!
Подзвонити