Літні операції в кісточковому саду

Формування дерев кісточкових порід-досить важливий процес протягом всього періоду вирощування їх у інтенсивних промислових садах. Причому формування повинно починатися зразу від посадки молодого дерева на постійне місце у саду. Дуже часто зустрічаються рекомендації не робити ніякої обрізки після посадки дерева. Але ця обрізка обов’язкова. Необхідно зрівноважити надземну частину рослини і кореневої системи. А вже від наступного року формування різних видів кісточкових істотно відрізняється. Персик потребує щорічної  сильної обрізки весною і літнього формування. Слива та абрикос потребують мінімальної  обрізки в наступні 2-3 роки. У черешні в перші роки  видаляють тільки ці гілки , що ростуть в середину крони і конкурують з провідником.

 Що потрібно брати до уваги  при формуванні дерев групи кісточкових.

-наявність спеціалістів з відповідними знаннями:

 — при обрізці дерев і літньому формуванні необхідно мати уяву про підщепу і її силу росту. А також силу росту самого сорту:

— наявність робочої сили з відповідними знаннями:

 В залежності від сили росту підщепи необхідно вибирати і систему формування дерев. На сильнорослих підщепах –   черешня пташина, F12|1 , використовується вільноростуча крона з двома – трьома або більше провідниками. Такий спосіб сповільнює ріст дерева і дає можливість тримати висоту дерева в межах 4-5 метрів. При цьому у перші роки обрізку майже не проводять, особливо в період спокою  дерев , бо це веде до надмірного росту дерев  і віддалення початку плодоношення.

При весняній обрізці черешні  плодоношення може наступити на 6-7 році життя дерева або навіть пізніше. У рослин щеплених на сильнорослих підщепах гілки найчастіше  виростають під гострими кутами, що також віддаляє початок плодоношення.

Формування черешні на карликових підщепах набагато простіше через слабший ріст рослин. З карликових підщеп найчастіше використовують німецькі –Гізелла-5, Гізелла-6, чеську –PHL-A і російську –ВСЛ-2.Колт буде займати проміжне становище між сильнорослими та карликовими .

У черешні найкращі, найкрупніші плоди  формуються  біля основи минулорічних приростів і чим коротша гілка тим більше формується квіткових бруньок, на двох і трирічних гілках і на коротких плодушках. Вкорочення однорічних гілок  в перші роки після посадки , завжди запізнює входження рослини в плодоношення. Вкорочення багаторічних пагонів стимулює формування крони, але не запізнює входження рослини в плодоношення. При цьому видаляється частину квіток, що знижує врожайність у рік обрізки. У наступні роки правильно сформована крона дасть високий врожай , що компенсує недобір в рік обрізки.

 При будь-яких способах ведення крони необхідно пам’ятати,що квіткові бруньки формуються тільки там де є доступ сонячного світла. Якщо крона загущується – це веде до переміщення плодоношення на периферію крони , а отже і до зниження врожайності.

Літнє обрізування черешні проводять з третього року, коли дерева вже сформовані. Обрізку проводять  після збору врожаю пізніх сортів – в кінці липня – на початку серпня. В цьому випадку вкорочують однорічні прирости, якщо їх довжина перевищує 30-40 см. Обрізку здійснюють над 5-6 листком. Короткі пагони – довжиною до 30 см не вкорочують. У старших черешень виникає потреба видалення одного чи декількох багаторічних пагонів. Цю операцію найдоцільніше проводити літом , у суху погоду , з  обов’язковим замазуванням зрізів фунабеном.

 У абрикоса та сливи є тенденція до надмірного росту однорічних приростів і закладка квіткових бруньок  на самих верхівках цих пагонів. Це зразу переносить плодоношення на периферію. Отже якщо пагін на кінець липня виростає до 1 метра або і більше, його вкорочують на 1\3 чи навіть на 1\2 довжини, щоб стимулювати ріст бічних гілок , на яких буде відбуватися плодоношення.

Окремо серед кісточкових щодо обрізки стоїть персик. 90% квіткових бруньок закладається на однорічному прирості і треба робити все щоб цих приростів було найбільше. Але потрібно пам’ятати, сам персик схильний до надмірного росту і одночасного  загущення крони. Тому обрізку потрібно проводити так, щоб одночасно стимулювати формування однорічного приросту і не допустити загущення крони. Тобто провести ретельну весняну обрізку і як мінімум два формування у літній період. Перший – коли плоди будуть мати розмір грецького горіха, а другий – коли плоди починають інтенсивно набирати масу і забарвлення ,але не пізніше першої декади серпня. Причому літом дуже часто виникає потреба викидати приріст з передчасними пагонами. Щорічна весняно – літня обрізка підтримує рівновагу приросту: немає надмірно сильного росту, а одночасно і сильно ослаблених пагонів.

Для того щоб отримати плоди високої якості і високий урожай необхідно мати ґрунтовні знання фізіології рослини і прикласти багато фізичних зусиль.

Замовити дзвінок
+
Чекаю дзвінка!
Подзвонити