А чому не абрикос

У статтях за останні два роки у журналі « Садівництво по українськи» розкривалися найрізноманітніші аспекти ведення саду, розглядались практично всі породи плодових, але майже не згадувався абрикос. В чому причина? Чому ніхто не садить абрикосові сади?

Причин декілька. Попробуємо з ними розібратися.

-Найбільші ризики щодо цвітіння. Абрикос зацвітає найраніше серед усіх плодових. І це дуже часто призводить до вимерзання квіток в момент цвітіння, або вже зав’язаних плодів. В умовах Львівської області найраніше цвітіння абрикоса відбувалося 20 березня. Найпізніше абрикос цвів 17 квітня. Були роки коли в 20 –х числах лютого  різко збільшувалися квіткові бутони , потім ішло незначне похолодання і цвітіння припадало на  кінець березня і це не впливало істотно на врожайність.

-Моніліальний опік. Майже кожного року в більшій чи меншій мірі він проявляється в абрикосових садах. І що характерно , майже немає сортів стійких до цієї хвороби. Але в нас є солідний генофонд рослин стійких до моніліозу. Буваючи в Полтавській, Рівненській, Волинській, а тим більше у південних областях, можна побачити абрикосові дерева біля узбіч дороги  чи в присадибних садах, на яких зовсім немає ознаки цієї хвороби. У 2016 році  майже весь абрикос , що вирощувався в різних регіонах Львівської області був знищений моніліозом. Причина одна. Або зовсім не проводились оприски проти хвороби , або захист було проведено неправильно. При правильній постановці захисту абрикоса не було навіть натяку на захворювання.

– Можливо більшу небезпеку несуть  захворювання викликані бактерією Pseudomonas siringa та грибком  – Neonektria galigena. При байдужому ставленні до цих хвороб, особливо у молодих садах –  можна втратити всі дерева.

– Невивченість  підщепно- сортових комбінацій. У нас найчастіше абрикос щеплять на аличі. У розсадниках отримуємо прекрасні саджанці. Але біда починається вже у саду і то не зразу а в момент входження дерев у повне плодоношення, тобто на четвертий, п’ятий, шостий рік. Починає інтенсивно рости поросль аличі і дерева поступово всихають. Проявляється несумісність. Великі надії були покладені  на Пуміселект- знижує силу росту, прискорює плодоношення, але знову ж таки  при входженні дерев у повне плодоношення  дерева починають поступово випадати. Отже залишається єдине щеплення – на сіянцях абрикоса. 

Систематика абрикоса.

Абрикос належить до родини розоцвітих, підродини сливових. Тому у країнах Західної Європи та Америки він відомий під назвою Prunus armeniaca L. У Східній Європі і у нас в Україні використовується систематика Millera, який відновить абрикос до окремого роду Armeniaca.  І видова назва  Armeniaca vulgaris Mill.    Дерева абрикоса можуть мати різний габітус крони – при підняту чи розлогу і дуже рідко веретеноподібну. А отже при формуванні це потрібно враховувати.

Продукція плодів.

Найбільшим  виробником плодів абрикоса є Туреччина, близько 600 тис. тон у 2010 році. Україна продукує близько 100 тис. тон, а це приблизно по 2 кг на жителя нашої країни.

Плоди абрикоса мають великі смакові та дієтичні властивості. Це пов’язано з тим що у них велика кількість вітамінів, мінеральних  солей та пектинів. Вміст вітаміну А у плодах абрикоса набагато вищий ніж у всіх решта плодових. Дуже великий вміст в плодах калію. Тому їх рекомендують людям , що мають проблеми з серцево-судинними захворюваннями.

 Основними рисами, що дозволяють ідентифікувати сорти є:

 • Будова крони;
 • Товщина пагонів;
 • Забарвлення молодих пагонів;
 • Забарвлення бутонів та квіток4
 • Терміни цвітіння;
 • Терміни дозрівання;
 • Колір плода і м’якоті
 • Розмір і форма кісточки;
 • Смак насіння.

Всі сорти , що вирощуються в Україні можуть бути самоплідними, частково самоплідними,

або само безплідними. Зрозуміло що найкращим варіантом було б  висаджувати самоплідні сорти, але потрібно пам’ятати, що при перехресному запиленні врожай значно вищий та якісніший. За останні 15 років у нас було випробувано велика кількість сортів вітчизняної селекції, а також селекції США, Канади та Європейських країн. Якщо про Канадські та Американські сорти можемо зробити певні висновки і рекомендувати для закладки промислових садів, то сорти європейської селекції тільки вивчаються, хоч і дають обнадійливі результати.

Надранні сорти абрикоса починають дозрівати в умовах Львівської областів кінці червня – на початку липня (Цунамі, Ерлі блаш, Ерлі оранж), найпізніше дозрівання припадає на першу декаду вересня(Фардао). Найбільше сортів дозрівають в середні терміни(Харкот,Голдріч,Київський красень,Харгранд).

За роки випробовування ми прийшли до висновку, що для умов Західної України найкраще підходять сорти канадської селекції. Це сорти , що відповідають найбільшим вимогам споживача:

 • Прекрасний зовнішній вигляд.
 • Дуже добра транспортабельність.
 • Різний період дозрівання.
 • Дуже високі смакові якості.
 • Всі вони придатні для свіжого споживання та всіх видів переробки за виключенням виготовлення кураги.
 • Підвищена морозостійкість як самих рослин так  і генеративних бруньок.

В останні роки у нас появилися сорти у яких зміщені терміни цвітіння в пізнішу сторону. Серед них французький сорт Кіото і Узбецький надранній. У 2016 році Кіото зацвів на декілька днів пізніше від усіх сортів, Узбецький-після цвітіння персика. На 10 квітня 2017 року повне цвітіння всіх сортів абрикоса, Кіото – стан рожевого бутона, Узбецький – стан червоного бутона. А це означає ,що він зацвіте як мінімум через 5-6 днів , або і більше і ймовірність пошкодження їх весняними приморозками зменшується.

Отже вибір сортів достатньо великий . Залишається тільки  прийняти рішення щодо посадки абрикосового саду, вибрати відповідну ділянку і знайти якісні здорові саджанці.

Окремо буде стояти питання боротьби з захворюваннями  абрикоса. Якщо у захисті персика вже є відповідні напрацювання і вдається боротися з основними хворобами, то при захисті абрикоса і дуже багато незрозумілих моментів,  які потрібно вивчати, особливо що стосується  моніліозу. Тому питанню боротьби з захворюваннями абрикоса потрібно присвяти більше уваги у наступних статтях. Це питання потрібно вирішувати, бо я надіюся що абрикос будуть садити.

Замовити дзвінок
+
Чекаю дзвінка!
Подзвонити